אבחון דידקטי - אבחון שלומדים ממנו

03-901-10-10 אבחן עכשיו
שרותי אבחון מתקדמים

אבחון דידקטי למה ?

ילדים בעלי ליקויי למידה מתקשים באופן מובהק במיומנויות הנרכשות בלמידה: קריאה, כתיבה, חשבון, הבנת הנקרא.
לקות למידה מתייחסת לקבוצה של ליקויים שמקורם ממבנה ותפקוד נוירולוגי בלתי תקין במוח ומתבטאים בקשיים משמעותיים ברכישה ושימוש של מיומנויות הקריאה, כתיבה, כישורי שפה, חשבון, וכישורי חשיבה נוספים הקשורים ללמידה, והם נמשכים לאורך כל החיים.

לא כל קושי בלימודים נחשב ללקות. קושי בלמידה נחשב ללקות רק כאשר קיים פער גדול יחסית בין הישגי התלמיד בהשוואה להישגי בני גילו, ושאינו תואם ליכולת האינטלקטואלית שלו, וגם כאשר הניסיונות לסגור את הפער על ידי תוספת למידה קונבנציונלית לא מצמצמים את הפער.
יכולתם של התלמידים ליקויי הלמידה הינה ממוצעת ומעלה, אולם הם מתקשים לגלות גמישות לשינויים ומעברים, מלווים בקשיים רגשיים כגון דימוי עצמי נמוך, חרדות, בעיות התנהגות, חוסר ביטחון וירידה במוטיבציה הלימודית עקב דפוס חוזר של כשלונות. לכן, ללא אבחון, התלמידים הללו מוגדרים פעמים רבות שלא בצדק, כחסרי מוטיבציה, עצלנים, טפשים, ויכולתם האמיתית בעצם אינה ממומשת בביה"ס ובחיי היומיום.
 
הגדרת הקשיים נעשית באמצעות אבחון ליקויי למידה= אבחון דידקטי. הליקוי המוכר הוא דיסלקציה- ליקוי קריאה ספציפי, אך ישנם ליקויים נוספים (לקות בכתיבה, בחשבון, ליקויי קשב, ליקויים בעיבוד השמיעתי ועוד). ניתוח מעמיק ומפורט נערך באמצעות מפגשים עם הנבדק והוריו ובאמצעות מבחנים מיוחדים לאיתור ליקויי למידה. באבחון הדידקטי נערך מיפוי יכולות וקשיים בתחומי הלמידה והסבר על מקורם, המלצות מפורטות להורים, לביה"ס- לעבודה בכיתה, התאמה למבחנים ולהוראה מתקנת (הוראה מותאמת לסגנון הלמידה, לקצב האישי ולחסכים הלימודיים במיומנויות השונות).
לכל אדם בעל לקות יש פרופיל שונה של יכולות ומוקדי קושי שונים מאדם לאדם ולכן ישנה חשיבות לאבחון מקצועי על ידי מאבחן מקצועי לאיתור ליקויי הלמידה והקשיים, לצורך התאמת תוכנית טיפול ספציפית לפרופיל הלומד.
כאמור, ליקוי הלמידה אינו פוגע באינטליגנציה וביכולת האינטלקטואלית, ולכן למרות שליקוי הלמידה הינו קושי לכל החיים הרי שילדים עם ליקוי למידה יכולים להצליח בביה"ס ולהמשיך בחיים עצמאיים וקריירה מקצועית בעזרת תמיכה ומכאן, שככל שמאתרים את ליקויי הלמידה בשלב מוקדם ומספקים את הסיוע המתאים, הדבר מאפשר לילד לפתח מיומנויות נחוצות להצלחה ויצירתיות בחייו, ומונעים מצב של העמקת הקשיים לכל תחומי החיים.
 
האבחונים בדידקטי קיד משמשים כלי לקידום התלמיד ולכן מושקע גם זמן איכות עם ההורים כדי להבהיר מעבר לדוח הכתוב כיצד ליישם את המלצות האבחון.

 

 

להעיף את הקשיים לראות את היכולות
אבחון דידקטי
|
אודות
|
מידע שימושי
|
טיפים
|
מאמרים
|
המלצות
|
קישורים
|
צור קשר
|
מפת האתר
כל הזכויות שמורות © www.dkd.co.il
Powered by   הקמת אתרים   קידום אתרים